Blog

Satın aldığım ürünü değiştirmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde değiştirebilirsiniz. Değişim talebinizle ilgili Made In Moda  Müşteri Hizmetleri’ne bilgi verdikten sonra ürününüzü, faturanın arkasında bulunan formu doldurarak Yurtiçi Kargo ile ücretsiz (Made In Moda ödemeli) geri gönderebilirsiniz. Fatura arkasındaki forma değişim yapmak istediğiniz ürünü ve yerine hangi beden/renk istediğinizi belirtmelisiniz. İsteğiniz bize ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir ve değişiminiz eğer ürün stoklarla mevcut ise size 24 saat içinde kargolanır. Ürün stoklarda yoksa ücret iadeniz gerçekleşir. Değişim talebinde bulunduğunuz ürünü orijinal faturasıyla ve faturanın arkasındaki formu doldurarak “Değişim Talebi” olduğunu form üzerinde yazılı olarak belirterek, ürünü eksiksiz, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde Made In Moda iade adresine göndermelisiniz. Değişim işleminizi başlatabilmemiz için 444 78 96 numaralı telefondan Enmoda Müşteri Hizmetleri’ni aramanız ya da destek@madeinmoda.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. Ürün iade adresi: Made In Moda Alışveriş ve Ticaret A.Ş. Anadolu Mahallesi Kanuni Caddesi No:18 34956 Orhanlı Tuzla, İstanbul

Satın aldığım ürünü iade etmek istiyorum, ne yapmalıyım?

Siparişinizi teslim aldığınız tarihten itibaren 30 gün içerisinde iade edebilirsiniz. İade talebinizle ilgili Enmoda Müşteri Hizmetleri’ne bilgi verdikten sonra ürününüzü, faturanın arkasında bulunan iade formunu doldurarak Yurtiçi Kargo ile ücretsiz (Made In Moda ödemeli) geri gönderebilirsiniz. İsteğiniz bize ulaştığında yetkililer tarafından değerlendirilir ve iadeniz gerçekleştiğinde size bir bilgi e-postası gönderilir. İade edeceğiniz ürünü orijinal faturasıyla ve faturanın arkasındaki iade bölümünü doldurarak, eksiksiz, kullanılmamış ve ambalajı hasar görmemiş şekilde Made In Moda iade adresine göndermelisiniz. Eğer ürünün faturası kurumsal ise iade işlemi için kurumun düzenlemiş olduğu, kargo payı dahil edilmeden, “Ürün Birim Fiyatı + KDV” şeklinde kesilmiş bir iade faturası ile birlikte göndermeniz gerekmektedir. Faturası kurumlar adına düzenlenen sipariş iadeleri iade faturası kesilmediği takdirde tamamlanamamaktadır. İade işleminizi başlatabilmemiz için 444 78 99 numaralı telefondan Made In Moda Müşteri Hizmetleri’ni aramanız ya da destek@madeinmoda.com adresine e-posta ile bilgi vermeniz gerekmektedir. Ürün iade adresi: Made In Moda E Alışveriş ve Ticaret A.Ş. Anadolu Mahallesi Kanuni Caddesi No:18 34956 Orhanlı Tuzla, İstanbul

Satın aldığım ürünü kaç gün içerisinde değiştirmem veya iade etmem gerekiyor?

Yasal olarak 7 gün olan cayma hakkını Made In Moda sizin için 30 güne uzatmıştır. Ürününüzü teslim aldığınız andan itibaren 30 gün içerisinde iade/değişim prosedürünü takip ederek iade edebilirsiniz.

Elime ulaşan üründe renk ya da beden değişimi yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Değişim sadece aynı model üründe ve renk/beden/numara değişikliği şeklinde yapılmaktadır. Talep edilen ürün stoklarda mevcutsa değişim, mevcut değilse ücret iadeniz yapılır.

Satın aldığım ürün kusurlu ise nasıl değiştirebilirim?

Enmoda’da sizi mağdur etmemek adına tüm ürünleri kalite kontrolünden geçirilmektedir. Yine de böyle bir durumla karşılaşırsanız ücret iadesi ve ürün değişimi talebinde bulunabilirsiniz. İade/değişim prosedürünü takip etmeniz yeterlidir.

Satın aldığım ürünü farklı bir ürün ile değiştirebilir miyim?

Değişim sadece aynı ürünün renk ve beden seçenekleri üzerinden yapılabilir. Farklı bir ürün ile değişim yapılmamaktadır.

Henüz dağıtıma çıkmamış siparişimde ürün değişimi talebinde bulunabilir miyim?

Böyle bir durumda siparişinizi hesabım sayfasından iptal ederek arzu ettiğiniz ürünü satın alabilirsiniz. Üst menüde isminizin yanında yer alan ok işaretini tıklayıp Siparişlerim’i seçtiğinizde açılan sayfada "İptal" butonu aktif ise iptal edebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiyse "İptal" butonu aktif olmayacaktır. Bu durumda iade prosedürünü takip edebilirsiniz. Dağıtıma çıkmamış siparişlerde değişim işlemi yapılmamaktadır.

Değişim hakkımı kaç kez kullanabilirim?

Sipariş verdiğiniz tarih itibariyle aynı ürün ile ilgili 30 gün içinde 2 defa değişim hakkı kullanabilirsiniz.

İade edilemeyen, değişim yapılamayan ürünler nelerdir?

Hijyenik nedenlerden dolayı küpe, iç çamaşırı, çorap, mayo gibi ürünlerin iadeleri/değişimleri yapılmamaktadır.
Giyim ürünleri kullanılmış ve tadilat yapılmış ise iadeleri kabul edilmemektedir.
Dış ortamda giyilmiş, üst yüzeyi kullanımdan dolayı kırışmış, tadilat görmüş ve kutusuz ayakkabıların iade işlemi yapılmamaktadır.
Üründe ve ürün ambalajında herhangi bir bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma, kullanılma ve sair durumlar tespit edildiği hallerde ve ürünün müşteriye teslim edildiği andaki hali ile iade edilmemesi durumunda ürün iade alınmaz ve bedeli iade edilmez.

İade veya değişim için ürünü hangi adrese göndermeliyim?

Ürün iade/değişim adresi: Made In Moda Alışveriş ve Ticaret A.Ş. Anadolu Mahallesi Kanuni Caddesi No:18 34956 Orhanlı Tuzla, İstanbul

İade edeceğim veya değiştireceğim ürün için kargo ücreti ödeyecek miyim?

Yurtiçi Kargo ile gönderdiğiniz hiç bir iade/değişim için kargo ücreti ödemezsiniz.

İade ettiğim ürünün ödemesi ne zaman gerçekleşecek?

İade ettiğiniz ürünün önce iade koşullarına uygunluğu kontrol edilir. İade işlemi onaylanan siparişlerin, para iadesi yapıldığına dair size otomatik bir bilgi e-postası gönderilecektir ve ürün bedeli ödemeyi yaptığınız kredi kartınıza iade edilecektir. İadenizin ekstrenize yansıma süresi bankanıza bağlı olarak değişiklik göstermektedir. İade işleminizin kredi kartınıza yansımasında gecikme yaşanması halinde bankanızdan detaylı bilgi alabilirsiniz.